Разликата между права (щок) каса и каса с плаващи первази
Каква е разликата между двата вида каси и коя да избера?
Когато човек реши да сменя вратите на своят дом и влезе в магазин за врати, неминуемо му се задава въпроса „С каква каса желаете да бъдат вашите врати?“. Този въпрос много често се среща с неразбиране. Какво значи права каса? Какво значи каса с плаващи первази (обла каса, компесаторна каса, раздвижена каса)? Тук на кратко ще се опитаме да Ви обясним разликата между двата вида каси.
Права каса
Първо ще започнем с правата каса. Тя представлява стандартна каса с широчина 10см. Почти винаги заедно с касата има и един комплект первази ( два дълги перваза и един къс). Первазите се монтират като се лепят или ковът към касата. Към този вид каса може да се предложи и уширителна планка. Тя представлява планка със същия цвят както касата и вратата. Най-често тя е с размер 30см и втори комплект первази. Уширителят служи за „обличане“ на зидове над 10см (до 38см), с което се придава завършеност на монтираната врата. Монтира се като се подъхва под касата и се захваща за нея, по този начин се придава завършен вид на касата.
Кога се използва този вид каса?
Правата каса може да се използва при всички видове зидове не зависимо от тяхната дълбочина. При монтаж без уширители на отвор с дълбочина над 10см се налага „обръщане“ на зида. Вратата заедно с касата и первазите се поставят в единият краи. При използване на уширител това не се налага, защото касата обхваща целият зид (до 38см). При зидове над 38см нашата препоръка е да се използва права каса без уширителна планка. От естетическа гледна точка не е нужно да се прави обличане на толкова широки зидове.
Предимства:
Най-голямото предимство на правта каса е нейната цена. Тя е доста по ниска от тази на каса с плаващи первази. Друго предимство е, че при използването на уширителни планки е възможно един комплект да се използва за 2, дори 3 врати в зависимост от дълбочината на зида. (Пример: Имате 3 врати със зид 15см. За да се монтира права касаса с уширител са ви нужни 7см уширител. С един уширител се „обличат“ всички зидове)
Недостатъци:
След монтаж на права каса без уширител се налага обръщане на стената. При правата каса первазите се лепят или ковът.
Каса с плаващи первази
Касите с плаващи первази са с различни размери (10/12,14,18, 19/24, 25/29, 30/36см). Те се монтират с Г-образни первази които се захващат в специално заработени канали в касата. Касата винаги пристига с два комплекта первази за от двете страни. Към този вид каса също се предлагат уширителни планки, както и при правата каса. Разликата е, че тези планки също имат заработени канали за первазите и най-често се предлагат в размер 22см. Благодарение на тези разширители в някои случай касата може да обхване зид до 56см.
Кога се използва този вид каса?
Този вид каси се използва най-често при стандартните монолитни и панелени жилища. Стандартните каса с размер 10/12см и 14/18см обхващат целият зид без да е нужен монтаж на уширения.
Предимства:
Обхваща целият зид без да е нужно използването на уширители. Дори и да се използват уширители те са направени така, че да запазят цялостния вид на касата. Первазите са Г-образни – благодарение на това не е нужно да се лепят или ковът. Могат да обхванат зид до 56см.
Недостатъци:
Вратите в комплект с такъв вид каси са доста по-скъпи отколкото тези с права каса. При много широки зидове не е възможен монтаж. Задължително трябва да се монтират первази от двете страни.